Klub Seniora

Konto prywatne

Wyślij wiadomość

Strona www

Facebook

Pies (Samiec)

Adres:


O nas

.:: KLUB SENIORA ::.

My wolontariuszki z wrocławskiego schroniska zgłaszamy się do Was z apelem o godne życie bezdomnych psich (i kocich również) seniorów. Chcecie pomóc? Chcecie przygarnąć psa bezdomnego? Jeżeli TAK to zatrzymajcie się na chwilę i przeczytajcie ten tekst.
Z zewnątrz to może wyglądać trochę inaczej. Przychodząc 1 czy 2 razy do schroniska pewnie widzicie to inaczej niż my, które jesteśmy tutaj częściej, stykamy się z tymi psiakami, poznajemy je, przywiązujemy się do nich, uwielbiamy je, wiemy jak one czekają, proszą i ile czekają. Znamy również te, które nigdy nie doczekały się swojego nowego domu?
Dlaczego myśląc o adopcji i przygarnięciu psa widzimy tylko szczeniaczka?
- Bo uroczy, malutki? On też kiedyś wyrośnie i będzie dorosłym, a następnie starym psem.
- Bo nie bedzie trzeba leczyć? To nieprawda. Również młode psy chorują i umierają.
- Bo da się wychować? Adoptując szczeniaka nigdy nie wiemy o jakiej osobowiści, temperamencie bierzemy psa. Większość adoptujących nie ma dużego doświadczenia w wychowaniu szczeniaków i adoptując porywczego, histerycznego szczeniaka nie dają sobie rady z jego wychowaniem. Starsze psy miały kiedyś opiekuna, który je wychował, są zsocjalizowane, nauczone zasad współpracy z człowiekiem ? nie musimy tracić czasu na ich nauke, możemy od razu cieszyć się z ich obecności i ich miłości. Poza tym i starszego psa można wiele nauczyć a co najważniejsze, szybciej niż szczeniaka.
- Bo będzie dłużej żył? Niekoniecznie, młody pies też może zachorować i umrzeć.Wiele też chorób dziedzicznych objawia się dopiero po okresie dojrzewania. A skoro starszy pies przeżył w słusznym zdrowiu np. 12 lat to znaczy, że ma mocny, wolny od chorób organizm. Jeśli przyjdziesz do schroniska z pobudek altruistycznych, ponieważ chcesz uratować czyjeś życie, to zastanów się. Adoptując szczeniaka, będziesz z tym psem związany 16-18 lat ? przez tyle lat jesteś w stanie uratować około 10 istnień starszych psów.
I jeszcze ważna rzecz ? senior nie potrzebuje tak dużo ruchu, tak długich spacerów i tylu zabaw i rozrywek jak młody pies.
Popatrzcie na stronę schroniska i na wiek psiaków. Jest coraz więcej tych powyżej 8-10 lat, a ludzie przeważnie nie chcą adoptować seniorów. Zdarza się, że właściciele starych psów pozbywają się ich, żeby nie robić sobie problemu albo zaoszczędzić na leczeniu. Rodziny zmarłych właścicieli ani myślą przyjmować taki ?spadek?, skoro przecież schronisko ma obowiązek zająć się bezdomnymi zwierzętami i szukaniem im domów.
Czy te psiaki zasłużyły sobie na taki los? Za lata wiernosci, miłości i oddania? Kto chciałby mieszkać w tych zimnych boksach? Spać na deskach i lękać się o swój los każdego dnia? Przecież schronisko dla tych psów to takie więzienie, gdzie w pełnych boksach te psy walczą o przetrwanie. To nie jest hotel 5-gwiazdkowy ani dom spokojnej starości ? nie łudźcie się. Wszyscy mówią, że schronisko ładnie wygląda, że jest nowe, ale kto z nas chciałby tam pomieszkać 2 tygodnie, miesiąc, 2 lata, a nawet 5 lat? Czy nasi seniorzy będą mieli szansę wyjść stąd i pobiegać po trawie, posiedzieć na kanapie z ukochanym człowiekiem? Czy umrą w schronisku jak nikomu niepotrzebne stare meble?
Podarujcie im nadzieję.
Nie jesteście pewni czy dacie radę, czy macie warunki? Nie znacie naszych seniorów? Może jakieś inne wątpliwości. Po prostu przyjdźcie i zapytajcie! I nie chodzi o to, że jak zapytacie to od razu ?wciśniemy? Wam psa i poślemy do domu. Możecie przyjść, zapytać wolontariuszy, pracowników, porozmawiać z weterynarzem, pójść parę razy na spacer, zastanowić się i wtedy podjąć decyzję.
Uwierzcie nam, że staruszki kradną serducha na całego. Czy pamietacie Cyryla, Brenę, Topaza, Bąbla, Hasia, Cejlona, Sonię, Pchełkę, Bariego, ? i jeszcze parę innych? Ich opiekunowie naprawdę ich uwielbiają. Wy również możecie uratować życie. I postarajcie się raczej myśleć co Wy możecie zrobić dla tego 1 psa, a nie co ten psiak może dać Wam. ?Adoptując 1 psa nie zmienisz świata, ale świat zmieni się dla tego 1 psa?. To niby niewiele, ale nowy dom to dla takiego psa jedyny ratunek.
Marzymy by uszczęśliwić (czytaj: znaleźć wspaniały dom i cudowną rodzinę dla) każdego psa, ale bez Waszej pomocy, czyli bez ludzi którzy chcą adoptować takiego czworonoga nie damy rady. To że co jakiś czas jakiś senior znajduje dom to nie nasza zasługa ? to zasługa tej rodziny, która zgodziła się przyjąć tego właśnie psa pod swój dach! Możemy ogłaszać, robić zdjęcia, udostępniać, lajkować, ale bez odważnych ludzi z dużym sercem nasza praca nie miałaby sensu. Udostępnij, ale przede wszystkim pomyśl co Ty możesz zrobić!
Zostań członkiem Klubu Seniora, niezależnie od wieku ? adoptuj bezdomnego psiego seniora!
  • Chopin | Klub Seniora | Schroniak.pl
    Chopin